Duszniki-Zdrój
Uzdrowisko z Chopinem w tle

Kategorie:  góry   miejskie   dolnośląskie  

Duszniki-Zdrój możemy podzielić właściwie na dwie części – tę z rynkiem i kamienicami oraz tę rekreacyjną, z parkiem zdrojowym i pijalnią wód. My zdecydowanie więcej czasu spędziliśmy w części parkowej, ponieważ to tam tak naprawdę toczy się turystyczne życie miasta. Duszniki położone są około 20 minut drogi na południowy wschód od Kudowy-Zdroju, nieopodal granicy z Czechami. Jego najwyżej położoną „dzielnicą” jest znany wśród amatorów sportów zimowych Zieleniec:-).

Z czego słyną Duszniki-Zdrój? Przede wszystkim z wód leczniczych, które zostały odkryte jeszcze w 18 wieku. Kilkadziesiąt lat później otwarto tu pijalnię uzdrowiskową wraz z parkiem zdrojowym, a najbardziej rozpoznawalnym źródłem stała się Pieniawa Chopina. Co genialny kompozytor ma wspólnego z Dusznikami?;-) W 1826 roku przybył tu na kurację, przy okazji dając dwa koncerty, które dziś uznaje się za jego pierwsze zagraniczne występy. Odbyły się one w Teatrze Zdrojowym - obecnie mieści się tu Dworek Chopina, w którym organizowane są festiwale pianistyczne.

Duszniki są świetną bazą wypadową w Góry Orlickie, Bystrzyckie (o Torfowisku pod Zieleńcem pisałam tutaj) i Stołowe (patrz tu). Same w sobie też są atrakcją nie tylko ze względu na piękny park z pijalnią wód, ale też duży wybór ścieżek spacerowych i biegowych oraz pewne bardzo ciekawe miejsce, o którym napiszę osobno:-). Warto też zwrócić uwagę na zabytkowy kościół pw. św. Marcina (pierwotnie wzniesiony jeszcze w 16 wieku), położony na wzgórzu.

Sprawdź lokalizację