Kaplica na Jaszczurówce
Styl Witkiewicza w budownictwie sakralnym

Kategorie:  góry   miejskie   małopolskie  

Niedaleko wlotu do Doliny Olczyskiej (kierunek Cyrhla) znajduje się Kaplica Najświętszego Serca Jezusa, będąca kolejnym przykładem stylu zakopiańskiego. Drewniana świątynia stojąca u stóp smukłego lasu najpiękniej musi wyglądać śnieżną zimą. Nam niestety trafiły się tylko resztki białego puchu…;-).

Kaplica na Jaszczurówce została wybudowana w pierwszych latach 20 wieku. Jej projektantem był Stanisław Witkiewicz (więcej tutaj). Rękę artysty można rozpoznać bez trudu dzięki detalom architektonicznym takim jak kamienna podmurówka, konstrukcja zrębowa, dach kryty gontem, arkadowe podcienie. Wnętrze kaplicy także jest drewniane, utrzymane w góralskim stylu. Zdobią je witraże Stefana Matejki i przepiękny ołtarz.

Skąd nazwa Jaszczurówka? Niegdyś w okolicy bytowało dużo jaszczurek – lubiły one wylegiwać się przy ciepłych źródłach Doliny Olczyskiej (w przeszłości istniały tu nawet baseny termalne). Pamiątką po jaszczurkach jest pobliski Ośrodek Ochrony Czynnej Płazów i Gadów. Traszki i salamandry bywają tu nadal, ale chyba jest ich mniej - odkąd nieopatrznie połączono ciepłe źródła z Potokiem Olczyskim, woda zrobiła się dużo zimniejsza.

Kaplica znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, a opiekują się nią księża marianie z Toporowej Cyrhli. W każdą niedzielę odbywają się tu dwie Msze św. – o 10-tej i 17tej. Od 1 maja do 31 października są także Msze w dni powszednie – o 17-tej.

Sprawdź lokalizację