Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN
Gdy na szlakach deszcz;-)

Kategorie:  góry   miejskie   małopolskie  

Przy ulicy Chałubińskiego (dość niedaleko szlaku na Kuźnice, a z drugiej strony – okolic Krokwi) znajduje się Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN. My odkryliśmy to miejsce, gdy pogoda nie pozwoliła na pochodzenie po szlakach;-). Ośrodek został niedawno zmodernizowany i obecnie oferuje przyrodniczy spacer edukacyjny.

Pierwszym punktem wycieczki jest makieta Tatr – można było podejrzeć w skali mikro, gdzie by tu pójść na szlak, jak pogoda się poprawi;-). Następnie wchodzimy do sali kinowej, gdzie lektor opowiada o przyrodzie Podhala – można się tu podszkolić między innymi z pięter klimatyczno-roślinnych i zagadnień z dziedziny turystyki;-). Kolejne sale prezentują tzw. dioramy – trójwymiarowe makiety o tematyce tatrzańskiego ekosystemu.

Co jeszcze czeka na nas w Centrum Edukacji Przyrodniczej? Między innymi sztuczna jaskinia zaaranżowana tak, by przypominała prawdziwą;-). Słychać tu dźwięk sączącej się wody, jest też dość chłodno. Dzieci byłyby najbardziej zainteresowane Sensoryczną Salą Odkryć, gdzie można interaktywnie nauczyć się orientacji na mapie, poskakać i powciskać różne guziczki;-). Niestety – Sala Odkryć była podczas naszego pobytu zamknięta, ku rozczarowaniu Marysi.

Zwiedzanie trwa około godziny i nie da się go skrócić (ani też zadać dodatkowego nurtującego pytania;-)), bo oprowadza nas wirtualny przewodnik. Na koniec jest za to fajny sklep z tatrzańskimi gadżetami, mapami i książkami. Z kolei obok budynku znajduje się krótka ścieżka dydaktyczna z tablicami prezentującymi przyrodę Tatr.

Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN,
Chałubińskiego 42a, Zakopane
Czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 8-15.
Sala Odkryć nadal nieczynna – stan na styczeń 2022 r.

Sprawdź lokalizację