Willa Czerwony Dwór
Centrum Sztuki Rodzimej

Kategorie:  góry   miejskie   małopolskie  

Przy ulicy Kasprusie (przedłużenie Strążyskiej) znajduje się piękna willa wybudowana w zakopiańskim stylu – Czerwony Dwór. Powstała w latach 1901-1902, a jej architektem był Wojciech Roj - współpracownik Stanisława Witkiewicza oczarowany jego twórczością i kunsztem. Fundatorką willi była Oktawia Lewandowska, siostra Zygmunta Gnatowskiego, właściciela Koliby (więcej tutaj). Ach, ile nazwisk w jednym akapicie;-) Co ciekawe, dach domu nie został pokryty gontem, a materiałem bardziej ogniotrwałym – ceramiczną dachówką. Jednak większość jego elementów, zwłaszcza zdobniczych, korespondowała z zapoczątkowanym przez Witkiewicza zakopiańskim stylem.

W kolejnych latach w Czerwonym Dworze, który początkowo nosił nazwę Władysławka, mieszkał pianista Artur Rubinstein. W czasie I wojny światowej przybył tu Stefan Żeromski, natomiast w oficynie mieszkał Karol Szymanowski. Willa szybko stała się miejscem spotkań ludzi ze świata kultury – bywali tu Zofia Nałkowska, Rafał Malczewski (syn Jacka, także malarz) czy Zbigniew Uniłowski (na marginesie - polecam jego książkę „Wspólny pokój”;-)). W latach 20. dom kupiła niejaka pani de Pourbeix-Zakrzewska (znów dużo nazwisk;-)), która zdecydowała się na spory remont. Nowa właścicielka pokryła dach czerwoną blachą, co tłumaczy współczesną nazwę willi.

W powojennych dziesięcioleciach Czerwony Dwór pełnił różne funkcje, głównie oświatowe – działało tu nawet przedszkole. Obecnie w willi znajduje się Centrum Sztuki Rodzimej. Odbywają się tu wystawy podhalańskich twórców, wykłady i przeróżne warsztaty (m.in. malowania na szkle). A wszystko to w tradycyjnych, zakopiańskich wnętrzach:-).

Willa Czerwony Dwór, Ul. Kasprusie 27, Zakopane.
Galeria czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17 i w soboty w godzinach 10-16.

Sprawdź lokalizację