Kilka minut spaceru od Willi Koliba i jesteśmy w drugiej części Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje:-). Została ona zaaranżowana w 19-wiecznej Chacie Gąsieniców -Sobczaków (popularnie zwanej Chałupą na Rojach), która jest książkowym przykładem budownictwa ludowego w Zakopanem. Poznajemy tu korzenie kultury podhalańskiej, która była dla Stanisława Witkiewicza fundamentem przy tworzeniu stylu zakopiańskiego.
Chałupa Gąsieniców-Sobczaków została wybudowana w 1830 roku. Jej dach jest kryty gontem, a ściany są drewniane. Początkowo była tu tylko jedna izba, ale w kolejnych dziesięcioleciach udało dobudować się drugą, a także urokliwy ganek i komórkę. W 1975 roku dom stał się własnością Muzeum Tatrzańskiego, a od 13 lat znajduje się w nim obecna wystawa – zbiory etnograficzne Marii i Bronisława Dembowskich.
Najpierw wchodzę do Izby Czarnej – to właśnie tu koncentrowało się codzienne życie góralskiej rodziny. Jedno małe łóżko z zawieszoną nad nim kołyską i ławy do spania – w niewielkim pomieszczeniu musiała zmieścić się kilkuosobowa rodzina. Naprzeciwko Izby Czarnej znajduje się Izba Biała, która pełniła funkcję salonu. Szerokie okiennice chroniące przed słońcem, piec, duży stół – tu można było zapraszać gości;-). W Chałupie na Rojach zobaczymy także przeróżne dzieła sztuki ludowej, takie jak obrazy malowane na szkle, drewniane rzeźby, ceramika. Z takich właśnie tradycyjnych podhalańskich ozdób Witkiewicz czerpał inspirację do swoich projektów:-).
Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje
Ul. Droga do Rojów 6, Zakopane
Czynne od środy do soboty w godzinach 10-18 oraz w niedzielę od 9 do 15.
Można kupić łączony bilet z Willą Koliba.
Więcej informacji: www.muzeumtatrzanskie.pl