Świątynia Wang
Z Norwegii do Karpacza

Kategorie:  góry   miejskie   dolnośląskie  

Z czego znany jest Karpacz? Ze Śnieżki, to wiadomo;-). Ale znajduje się tu także ciekawy i unikatowy w skali Polski zabytek – Kościół Wang. Jego pełna nazwa to Kościół Górski Naszego Zbawiciela, obecnie jest to parafia ewangelicka.

Kościół Wang został zbudowany na przełomie 12 i 13 wieku w Norwegii, w miejscowości Vang. Wzniesiono go z sosnowych bali w technice „słupowej”. Cóż to takiego? Tak określano nordyckie budownictwo sakralne z czasów początków chrześcijaństwa, kiedy silne były jeszcze wpływy wierzeń wikińskich. Trzon konstrukcji to szkieletowa rama złożona ze słupów.

Skąd wziął się w Sudetach?;-) W 19 wieku kościół okazał się za mały dla społeczności wiernych z miejscowości Vang - wtedy król pruski Fryderyk Wilhelm IV przygarnął go na swoje ziemie. Dzisiejsza świątynia jest w znacznej mierze odrestaurowana, choć nadal zachowuje swój charakter – łączy elementy architektury romańskiej i ludowej skandynawskiej. Co ciekawe, konstrukcja została wykonana bez użycia gwoździ.

Dziś kościół Wang nadal służy społeczności ewangelickiej. Dostępny dla zwiedzających za opłatą: 10 zł dorośli, 5 zł dzieci.

Sprawdź lokalizację