Skansen w Pstrążnej
Kultura ludowa Pogórza Sudeckiego

Kategorie:  góry   miejskie   wiejskie   dolnośląskie  

Pstrążna to obecnie dzielnica Kudowy-Zdroju. Teren jest tu już falisty, a zabudowania skansenu rozproszone po pagórkach - to pozwala sobie wyobrazić, jak mogła wyglądać stara sudecka wieś:-). Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego powstało w 1984 roku, a drewniane budynki zostały tu sprowadzone z różnych zakątków Kotliny Kłodzkiej. Podobno przy dobrej pogodzie można stąd zobaczyć nawet Śnieżkę.

Na terenie skansenu znajduje się 17 obiektów, pomiędzy którymi została poprowadzona ścieżka edukacyjna. Możemy tu zobaczyć zabytkowe domy z 19 i 20 wieku (z oryginalnym wyposażeniem), a także zabudowania charakterystyczne dla wsi sudeckich – kuźnię, dzwonnicę i wiatrak. To właśnie ze wzgórza z wiatrakiem można podziwiać panoramę Karkonoszy:-).

W muzeum trochę się pozmieniało, odkąd byliśmy. Punktem wyjściowym trasy stała się ekspozycja odtworzonego sklepu kolonialnego, który w latach 30. istniał w części budynku kuźni. Na terenie skansenu organizowane są również cykliczne wydarzenia i imprezy folklorystyczne, m.in. przegląd zespołów ludowych „Róża Kłodzka”, warsztaty wypieku chleba i inne wiejskie atrakcje:-).

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego
Kudowa-Zdrój, ul. Pstrążna 14
www.skansen-kudowa.pl

Sprawdź lokalizację