Szlak Ginących Zawodów
Drewniane chaty i dawne rzemiosła

Kategorie:  góry   miejskie   wiejskie   dolnośląskie  

Będąc w Kudowie-Zdroju warto zboczyć z głównej drogi i zajrzeć do edukacyjnej zagrody „Szlak Ginących Zawodów”. Prywatny skansen należy do gospodarstwa Urszuli i Bogusława Gorczyńskich. Został utworzony w 2001 roku wraz ze sprowadzeniem drewnianego wiatraka z pobliskiej wsi Potok. Dowiemy się tu wiele o dawnych rzemiosłach, takich jak garncarstwo, tkactwo, piekarstwo tradycyjne, kowalstwo.

W jednej z izb czuć zapach świeżego wypieku – można się tu poczęstować pajdą ze smalcem i poczytać o historii chleba, która sięga czasów jeszcze prehistorycznych;-). Gdzie indziej znajduje się pracownia tkacka. Oprócz maszyny przędzalniczej i misternie zdobionych koronek zobaczymy tu także zapomniane już przyrządy i akcesoria – maselnicę, tarę do prania, wagę na odważniki i lampę naftową. Z kolei w przedsionku wita nas wystawa bardziej współczesna, a tam banknoty sprzed denominacji. Symbol zmian.

Jednak najciekawsze dla nas okazały się warsztaty garncarstwa. W sali głównej odbył się pokaz wyrobu wazonu. Niesamowite, jak dużą wprawę trzeba mieć, żeby z bezkształtnego kawałka gliny utworzyć w mgnieniu oka idealnie uformowane naczynie;-). Potem ozdobić według uznania i siup, do pieca!

Szlak Ginących Zawodów – Urszula i Bogusław Gorczyńscy
Ul. Bolesława Chrobrego 43a, Kudowa-Zdrój
Czynne codziennie w godzinach 10-18, ale polecam wcześniej zadzwonić:-)
www.szlakginacychzawodow.com.pl

Sprawdź lokalizację