Kudowa-Zdrój
Kurort u stóp Gór Stołowych:-)

Kategorie:  góry   miejskie   dolnośląskie  

Kudowa-Zdrój – dotąd myślałam, że to jedno z piękniejszych uzdrowisk leżących w Kotlinie Kłodzkiej. Wszystko się zgadza oprócz faktu, że w Kotlinie Kłodzkiej jednak Kudowa nie leży, jeśli mamy być precyzyjni jak szwajcarski zegarek. Możemy powiedzieć za to bardziej ogólnie – znajduje się na terenie ziemi kłodzkiej;-).

Meandry geografii, ale i historii. Kudowa-Zdrój to miejscowość poniemiecka, co od razu widać w architekturze – kamień, cegła, gdzieniegdzie technika szachulcowa. To jedno z najstarszych uzdrowisk w Europie, a pierwsze wzmianki o wodach zdrojowych na tych ziemiach pochodzą jeszcze z 16 wieku. Nazwy miejscowości też się zmieniały – był Lipolitov, Chudoba, w końcu – Kudoba. Obecna została nadana dopiero po II wojnie światowej, czyli w momencie włączenia ziemi kłodzkiej do Polski.

Największy rozwój Kudowy-Zdroju nastąpił na początku 20 wieku, kiedy poprowadzono linię kolejową z Kłodzkiem i Czechami. To właśnie wtedy powstało najwięcej pensjonatów i domów prywatnych, a Kudowa rozkwitła. Dziś znajduje się tu okazały park zdrojowy i pijalnia wód, dużo kawiarenek, zabytkowe pensjonaty i miejsca kultury. Jest to też dobra baza wypadowa w pobliskie góry – choćby do Błędnych Skał. Przebiega tędy także Główny Szlak Sudecki, zaczynający się w Świeradowie-Zdroju, a kończący w Prudniku:-).

Sprawdź lokalizację