Szlak Trzy Akwedukty
Rowerem w Borach Tucholskich

Kategorie:  nad-woda   lasy   wiejskie   kujawsko-pomorskie  

Opcji wycieczek na dwóch kółkach w Borach Tucholskich jest niemało. My na początek wybraliśmy interesującą pętlę Trzy Akwedukty, która rozpoczyna się i kończy na parkingu w Woziwodzie (około 6 km na zachód od Bielskiej Strugi). Szlak liczy około 30 km i poleca się zdecydowanie dla amatorów rowerów górskich i trekkingowych – oprócz asfaltu sporo tu nieubitych, leśnych i polnych dróg. Biegnie przez miejscowości Biała, Barłogi i Fojutowo, a jego szczególnymi atrakcjami są, jak sama nazwa wskazuje, trzy akwedukty:).

Wspomniane akwedukty to system rozwiązań hydrotechnicznych utworzonych jeszcze za czasów pruskich. Ich wspólnym mianownikiem jest rzeka Brda, bardzo malownicza i polecająca się na kajaki. Pętla rowerowa wiedzie przez Tucholski Park Krajobrazowy, rzeźba terenu jest urozmaicona, a gdzieniegdzie między drzewami mignie lustro jeziora i dzikie ptactwo:). Na przystanku w Fojutowie można zatrzymać się na dłużej, a także coś zjeść – znajduje się tu restauracja, jest też sympatyczny teren spacerowy wzdłuż akweduktu.

Akwedukt w Fojutowie znajduje się na skrzyżowaniu dwóch cieków wodnych – Czerskiej Strugi i Wielkiego Kanału Brdy – i jest największą tego typu budowlą w Polsce (ma aż 75 metrów długości). Wielki Kanał Brdy, na którego trasie znajdują się wszystkie trzy akwedukty z pętli, został zbudowany w 19 wieku po to, by nawadniać okoliczne pola i łąki. Spławiano nim także drewno. Jednak największą atrakcją pętli wciąż pozostaje jak dla mnie tucholski las i czyste powietrze :).

Sprawdź lokalizację