Muzeum Nowoczesności
Dawny tartak Raphaelsonów

Kategorie:  miejskie   warmińsko-mazurskie  

W dawnej dzielnicy przemysłowej Olsztyna, w zakolu rzeki Łyny, stoi ceglany budynek przypominający dawną fabrykę albo manufakturę. To zabytkowy tartak Raphaelsonów, który powstał pod koniec 19 wieku i prowadzony był przez braci o tymże nazwisku;). Do rąk miasta trafił w 1929 roku, wtedy też pożegnał się ze swoją pierwotną funkcją. Potem pełnił różne inne – był warsztatem, magazynem, budynkiem socjalnym. W końcu zaczął popadać w ruinę.

W porę odratowany, dawny tartak został przeznaczony na Muzeum Nowoczesności (brzmi jak oksymoron?;)). W ciekawie zaaranżowanych salach możemy zobaczyć przede wszystkim wynalazki 19 wieku, a także kabinę najstarszej windy Olsztyna i model pierwszego olsztyńskiego tramwaju. Są też plansze z informacjami o rozwoju okolicznego przemysłu, plany miasta, makiety. Co warte uwagi, zachowały się również niektóre części dawnych maszyn tartaku.

Muzeum Nowoczesności znajduje się przy ulicy Knosały 3B, czynne w godzinach 11-18. Na placu przed budynkiem znajduje się fajna fontanna i miłe miejsce do posiedzenia:).

Sprawdź lokalizację