Studzieniczna
Sanktuarium na wyspie

Kategorie:  nad-woda   miejskie   wiejskie   podlaskie  

Administracyjnie Studzieniczna należy do Augustowa, ale w praktyce to zewsząd otoczona jeziorami wyspa. Czemu warto ją odwiedzić? Wieść głosi, że pod koniec 18 wieku na wyspie osiadł pustelnik, który wybudował tu drewnianą kaplicę. Wokoło nie było nic, tylko dzika puszcza. Kilkanaście lat później powstała tu kolejna, z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Obie kaplice przyciągały okoliczną ludność, a niedługo potem wyspę ustanowiono miejscem kultu. Dzisiejsza murowana kaplica została zbudowana w 19 wieku. Nieopodal znajduje się także kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej, stanowiący integralną część sanktuarium w Studzienicznej. Podczas pielgrzymki w 1999 roku miejsce to odwiedził papież Jan Paweł II.

Kompleks sakralny w Studzienicznej, pomimo miana sanktuarium, nie pęka w szwach od pielgrzymów. Wręcz przeciwnie, dużo tu spokoju. Prowadząca do kaplicy piaszczysta droga ciągnie się wzdłuż cichego brzegu Jeziora Studzienicznego, które leży na szlaku Kanału Augustowskiego. Zatem warto odwiedzić to miejsce również ze względu na walory krajobrazowe. Wyspa poleca się na spacery, łódki i aktywny odpoczynek :)

Sprawdź lokalizację