Hop do Zamościa! Jesteśmy na historycznej Rusi Czerwonej, w mieście będącym „perłą renesansu”, którego najstarsza część została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a które dziś jest jednym z najchętniej odwiedzanych we wschodniej Polsce.
Cofnijmy się do roku 1580. Wtedy to Zamość, na mocy przywileju wystawionego przez hetmana wielkiego koronnego Jana Zamojskiego, otrzymuje prawa miejskie. Wkrótce potem staje się stolicą Ordynacji Zamojskiej – jednego z pierwszych majątków magnackich w Rzeczypospolitej. W pierwszej połowie XVII wieku Zamość rozkwita – osiedlają się tu Polacy, Żydzi, Ormianie. Tym ostatnim Zamojski przyznaje część miasta, na której powstają przepiękne kamienice.
Kamienice ormiańskie znajdują się w północnej pierzei Rynku. Wyróżniają się nie tylko kolorami, ale i zdobieniami. Zbudowane w stylu manierystycznym (większość w połowie XVII wieku) odznaczają się wieloma szczegółami – płaskorzeźbami, attykami, podcieniami. Swoim bogactwem architektonicznym podpadają już bardziej pod wczesny barok niż renesans. Ponadto, kamienice ormiańskie mają swoje nazwy – Pod Aniołem, Pod Małżeństwem, Pod Madonną. Czemu tak? Podpowiedź na zdjęciach:-).
Obecnie w czterech pierwszych kamienicach (licząc od Ratusza) znajduje się Muzeum Zamojskie, w piątej mieści się Liceum Plastyczne.
(2024; wycieczka z sierpnia 2021 r.)