Cerkiew św. Mikołaja w Chmielu
Raszków z „Pana Wołodyjowskiego” i inne historie

Kategorie:  góry   wiejskie   podkarpackie   bieszczady  

Chmiel to chętnie odwiedzane bieszczadzkie letnisko, zlokalizowane około 4 km od Dwernika. Nazwa miejscowości pochodzi, jak można się domyślić, od chmielu (po rusińsku – chmil). Wieść głosi, że owa roślina rosła tu niegdyś na dziko w przepotężnych ilościach;-).

Tutejsza cerkiew św. Mikołaja powstała w latach 1904-1906 na miejscu starszej. Poprzednia świątynia nosiła w sobie więcej cech klasycznej cerkwi bojkowskiej, ale niestety spłonęła. Obecna została wzniesiona na planie krzyża, z dużą kopułą nad nawą. Opuszczona w 1951 r., w czasach głębokiego PRL-u została zaadaptowana na magazyn straży pożarnej. W 1969 r. udało się przywrócić sakralny charakter świątyni – zaopiekowali się nią katolicy obrządku łacińskiego.

Z cerkwią w Chmielu wiążą się ciekawe historie. Po pierwsze, na cmentarzu obok odkryto nagrobną płytę z inskrypcją w języku starocerkiewnym, pochodzącą z 1644 roku. Stare dzieje! Płytę przeniesiono na ścianę świątyni, a następnie pod daszek kopii miejscowej dzwonnicy. Po drugie, w 1968 r. cerkiew pojawiła się w filmie Jerzego Hoffmana „Pan Wołodyjowski”. Naokoło ustawiono dekorację inscenizującą zabudowania Raszkowa. Dla chcących zgłębić temat, polecam wątek „Bieszczady w filmie” na stronie Twoje Bieszczady.

Dawne wyposażenie nie zachowało się.

(2024)