Cisna. Pracownia Veraikon
O bieszczadzkich ikonach

Kategorie:  góry   podkarpackie   bieszczady  

Nie da się mówić o Bieszczadach bez ikon. Pracownie, galerie sztuki i sklepiki rękodzielnicze są jednym z leitmotivów tego regionu. W Cisnej też jest takie miejsce - pracownia Veraikon Jadwigi Denisiuk.

Ikonopisarstwo to trudna sztuka – nie ma w niej wiele pola do zmian, własnych aranżacji (choć w ostatnich latach powstają nowe, współczesne ikony). Mówi się, że ikony się pisze, a nie maluje – traktuje się je jak Słowo Boże przełożone na kolory i kształty. Tematy są powtarzalne. Wśród wizerunków maryjnych możemy wyróżnić między innymi przedstawienie Matki Bożej ‘Hodegetria’ (inaczej Przewodniczka wskazująca ręką na Chrystusa) i Matki Bożej ‘Eleusa’ (przytulającej Chrystusa i trzymającej Jego dłoń).

Wracając do pracowni Veraikon, została ona utworzona ponad 30 lat temu w starej bieszczadzkiej chyży. W galerii jest sala ze stałą ekspozycją, możemy także zobaczyć proces powstawania ikony i materiały potrzebne do jej napisania. Na ścianach widnieją przeróżne przedstawienia – nie tylko wschodniosłowiańskie, ale także bałkańskie czy greckie. Są też ikony współczesne. Na miejscu prowadzone są także warsztaty ikonopisarstwa:-).