Willa Oksza
XX-wieczna sztuka w Zakopanem

Kategorie:  góry   miejskie   małopolskie  

Willę Oksza odwiedziliśmy niedawno. Z zapałem szukaliśmy miejsc, których jeszcze nie znamy, a które mają związki z tradycyjnym zakopiańskim stylem. I dziwne, że do Okszy trafiliśmy tak późno – to w końcu galeria sztuki z początków XX wieku, którą szczególnie lubimy odkrywać:-). Ponadto, willa została zaprojektowana przez samego Stanisława Witkiewicza. To jego trzecia zakopiańska realizacja, a została wykonana dla Bronisławy i Wincentego Korwin-Kossakowskich. Dom został ukończony w 1896 roku.

Dalsze losy Okszy są zawiłe. Willa miała wielu właścicieli, pełniła niejedną funkcję – swego czasu był tu „Dom Zdrowia dla Uczącej się Młodzieży”, Szkoła Gospodarstwa Domowego (wcześniej mieszcząca się w Kuźnicach), pensjonat. Dopiero w 2006 r. obiekt stał się jedną z filii Muzeum Tatrzańskiego, a dziś znajduje się tu właśnie Galeria Sztuki XX wieku. Ekspozycje są bardzo ciekawe – zarówno stałe, jak i czasowe. Wystawa stała nosi nazwę „Artyści i sztuka w Zakopanem” i poświęcona jest twórczości artystów miejscowych i tych zauroczonych Podhalem, takich jak Rafał Malczewski, Zofia Stryjeńska, Leon Wyczółkowski, Witkacy. Znajdziemy tu dzieła pochodzące z dwóch ważnych dla Zakopanego epok – Młodej Polski oraz dwudziestolecia międzywojennego.

Ciekawym dopełnieniem wystawy są plakaty pochodzące z początku XX wieku. Są to zarówno afisze kulturalne, jak i ówczesne reklamy czy ogłoszenia. Jest dużo o wydarzeniach narciarskich – w końcu z tego Zakopane słynęło;-). Nas jednak szczególnie zainteresował afisz przedstawiający „Biały Ślad” - polski film z 1932 roku, w którym możemy zobaczyć niejeden śnieżny kadr przedwojennego Zakopanego.

Na piętrze znajduje się obecnie wystawa czasowa poświęcona twórczości Wojciecha Brzegi – zakopiańskiego rzeźbiarza tworzącego na przełomie XIX i XX wieku. To pierwszy góral, który zdobył wyższe wykształcenie artystyczne. Pochodził z ubogiej rodziny niezwiązanej ze sztuką, a wszystko co udało mu się osiągnąć, zawdzięczał mozolnej pracy. Współpracował ze Stanisławem Witkiewiczem przy tworzeniu stylu zakopiańskiego, zaś jego rzeźby zwróciły naszą szczególną uwagę. Zwłaszcza modlący się w ławie kościelnej górale – niezwykle autentyczne i piękne postaci. Rzeźba przez wiele lat stała w magazynie, teraz podarowano jej drugie życie. Wystawę można zobaczyć do 15 października 2022 r.

Galeria Sztuki w Willi Oksza
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10-18, od lipca do września: sobota 12-20
www.muzeumtatrzanskie.pl
ul. Hr. Władysława Zamoyskiego 25
34-500 Zakopane

Sprawdź lokalizację