Dolina Olczyska...
...i największe wywierzysko w Tatrach

Kategorie:  góry   małopolskie  

Nazwa Doliny Olczyskiej pochodzi od Olczy – przysiółka Zakopanego. Jest to niewielka dolina reglowa, która nie dociera do głównej grani Tatr. Idąc nią, nie zobaczymy zatem skalnych ścian i turni, a raczej leśne zbocza regli. Warto jednak wybrać się na wędrówkę w te strony, bo na Polanie Olczyskiej znajduje się niemała ciekawostka – największe wywierzysko w Tatrach. Co to takiego – dziś o tym napiszę:-). Wylot doliny znajduje się przy Drodze Oswalda Balzera w dzielnicy Jaszczurówka (o słynnej kaplicy na Jaszczurówce oraz o tym, skąd właściwie ta nazwa – przeczytasz tutaj).

Obraliśmy szlak zielony. Parking przy wylocie doliny jest bardzo mały (na kilka samochodów), za to wyżej – przy kaplicy – znajduje się drugi, całkiem pokaźny. Początkowo szliśmy lasem, co dawało przyjemny chłód w upalny, ostatni dzień wiosny;-). Towarzyszył nam szum rwącego Potoku Olczyskiego. W dolinie rośnie dużo świerków, jest też olcha. Kiedyś odbywał się tu wypas owiec, natomiast u wylotu istniały baseny termalne. Po kilkunastu minutach wyszliśmy na słońce, a naszym oczom ukazały się reglowe szczyty, takie jak Kopieniec Wielki od wschodu czy Nosal od zachodu. Co jakiś czas mijaliśmy tablice dydaktyczne na temat otaczającej nas przyrody.

Po około 40 minutach doszliśmy do Polany Olczyskiej (1037 m n.p.m.) - malowniczego miejsca idealnego na odpoczynek. Kiedyś znajdowała się tu Hala Olczysko, należąca do górali z Białego Dunajca. Z około 20 budynków pasterskich dziś ostały się tylko trzy. Małe drewniane domki wraz z otaczającymi polanę reglowymi wzniesieniami tworzą sielski i urokliwy krajobraz. Najciekawsze jest jednak to, co pod ziemią – podziemnymi korytarzami doliny płynie woda, która wypływa na zachodniej stronie Polany Olczyskiej, tworząc największe wywierzysko w polskich Tatrach.

Wywierzysko to wydajne źródło krasowe, a nazwa tego zjawiska nawiązuje do wody „wywierającej” spod ziemi (zobacz na zdjęciu 13) – tak to nazwali górale:-). Źródło daje początek Olczyskiemu Potokowi, a woda ma stałą temperaturę ok. 4 stopni. Przekonaliśmy się o tym na własnej skórze – była cudownie kojąca w ten upalny, późnowiosenny dzień. Polana Olczyska jest węzłem dwóch szlaków turystycznych – zielonego, prowadzącego dalej na Wielki Kopieniec i do Toporowej Cyrhli oraz żółtego, którym dojdziemy na Nosalową Przełęcz. My powróciliśmy tą samą trasą. Przy wylocie doliny znajduje się Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów.

Sprawdź lokalizację