Galeria Krzywa Jabłonka
Góralska sztuka nad Grajcarkiem

Kategorie:  góry   miejskie   małopolskie  

Do szczawnickiej Galerii Krzywa Jabłonka trafiliśmy trochę na okrętkę - mieszkaliśmy tuż obok, ale najpierw zobaczyliśmy ikonę. Była zawieszona w pijalni wód, w uzdrowiskowej części miasta. Przedstawiała namalowany na szkle i oprawiony w ramę ze stuletniego drewna wizerunek Chrystusa Pantokratora. Była na sprzedaż, dziś jest u nas w domu.

Kierujemy się do miejsca, skąd ikona pochodzi. Na dzwonek do furtki nikt nie odpowiada, ale jest otwarte. Z drewnianego domu niosą się żwawe rozmowy. Pukamy, jednak dalej nic. Może nie słychać? Uchylamy więc drzwi, a tam dym, że powietrze można kroić. Zza mgły wyłania się wąskie pomieszczenie, a w nim biesiada – kawa zalewajka, cygara, ściana cała w obrazach i rozmowy – nie o pogodzie bynajmniej. Trochę jak gdzieś Pod Pikadorem;-).

Malarstwo na szkle to ulubiona technika pani Anny Madeja, artystki-samouka, która powołała do życia Galerię Krzywa Jabłonka (mały domek w podwórzu). Znajdują się tu przeróżne dzieła sztuki ludowej Pienin – motywy zarówno sakralne, jak i biesiadne. Oprócz malunków na szkle dużo tu haftów, ceramiki i ikon wykonywanych w różnorodnych technikach. Wszystko spod ręki pani Ani i jej przyjaciół.

Galeria zlokalizowana jest u podnóża Pienin, nad potokiem Grajcarek (ulica Pienińska 4). Rękodzieło można obejrzeć i zakupić także na stronie www.krzywajablonka.pl, mianowanej Sklepikiem Potrzeb Kulturalnych:-).

Sprawdź lokalizację